Є що нам сказати?
Наша гаряча лінія ― (044)537-55-05
Або напишіть начальнику метрополітену.

Стосовно правильності вживання виразу „Не залишайте своїх речей”

На звернення пасажирів стосовно правильності вживання виразу «не залишайте своїх речей» у текстових оголошеннях, записаних на радіоінформаторах вагонів метрополітену, приводимо текст листа Інституту української мови Національної Академії наук України № 307/507 від 27 березня 2008 року, згідно з яким інформація вищезазначеного змісту озвучується у Київському метрополітені.

В українській літературній мові знахідний відмінок множини іменників у заперечних реченнях має дві форми: форму родового і форму називного відмінка. У формі родового відмінка вживають іменники – назви істот (людей, тварин, птахів, комах тощо); не залишайте дітей; не забувайте батьків.
Іменники – назви неістот можуть мати в знахідному відмінку заперечних речень обидві форми: родового й називного. Вибір однієї з них залежить від багатьох умов:
1) належності до роду (чоловічого, жіночого, середнього);
2) форми числа (однини, множини);
3) характеру лексичного значення іменника (конкретне, абстрактне);
4) значення опорного дієслова;
5) форми опорного дієслова;
6) стилю вживання;
7) порядку слів у реченні та інших.
Їх докладно охарактеризовано в граматичних описах української літературної мови та спеціальних дослідженнях знахідного відмінка.
Автори констатують, що в українській літературі спостережено тенденцію до переважного вживання в заперечних реченнях знахідного відмінка іменників чоловічого-середнього роду із конкретним значенням та множинних іменників у формі називного відмінка (пор.: Не відчиняй вікно; Не ламай дерево; Не зачиняй ворота (двері), а з абстрактним значенням – у формі родового відмінка (пор.: Не марнуй часу; Не забувай своїх мрій).
Донедавна, як засвідчує українська мовна практика, послідовно розмежувати контексти вживання форми родового і називного відмінків у знахідному відмінку іменників авторам не вдавалося. Справді, це зробити дуже непросто, та й згадані форми іноді конкурують. Мабуть, тому останнім часом спостерігаємо намагання вживати в знахідному відмінку, зокрема, й множини, лише форму родового відмінка.
Є труднощі у виборі форми іменника і в реченні Виходячи з вагона, не залишайте свої речі. Якщо зважити на те, що речі – це конкретні предмети, які належать людині (валізи, пакети тощо), то потрібно вживати в знахідному відмінку форму називного відмінка, тобто не залишайте свої речі. Коли ж врахувати неозначеність, яка властива формам множини, і зігнорувати конкретність лексичного значення іменника речі, то потрібно вживати тут форму родового відмінка, тобто, не залишайте своїх речей.
З огляду на відзначену тенденцію до переважного вживання в сучасній літературній мові залежних від дієслів із часткою не іменників у формі родового відмінка вважається, що і в згаданому реченні можна надати перевагу формі речей.
Отже: Виходячи з вагона, не залишайте своїх речей.

Електроні закупівлі КП «Київський метрополітен»

mastercard

Картка киянина

Довіряй ЗСУ!

Головні правила безвізового режиму з ЄС